Projekta “Senior, esi digitāls un mobils un iesaisties pilsoniskās aktivitātēs!” pirmais pusgads

Projekta   un kampaņas “Senior, esi digitāls un mobils un iesaisties pilsoniskās aktivitātēs!” atklāšanas pasākumā piedalījās projekta vadītāji, īstenotāji, sadarbības partneri un valsts augstas amatpersonas. Valstiskā līmenī tika augstu vērtēta iespējamā senioru iesaiste  digitālo prasmju apgūšanā, kas, jo vairāk, būtiska dzīvei un darbam pandēmijas apstākļos.

Tagad  varam atskatīties uz jau noieto posmu pirmā pusgada griezumā.

Lūk, ko par to saka seniori, kuri iesaistījušies  digitālo zināšanu apguvē, atguvuši arī  iespēju pievērsties pilsoniskām aktivitātēm gan savas kopienas, gan reģiona, gan valsts līmenī.

Vērtējot aptauju pirms apmācībām:

  • Visgrūtāk iesaistīties projektā un digitālajās mācībās -daudziem (60%) – bijis rast pārliecību – vai neesmu par vecu, lai apgūtu moderno;
  • Savukārt 30% vēlas apgūt jaunas tehnoloģijas un zināšanas, lai iepazītos ar sev noderīgu informāciju un uzzinātu, ka atvieglot savu ikdienu, piemēram, internetā kārtojot dažādus maksājumus;
  • Savukārt 10% pilnībā sapratuši, ka Covids piespiež neizvairīties no digi-pratības.

Atziņas,  pēc iesaistes mācībās digitālo prasmju apgūšanā:

  • 50% aptaujāto izceļ atgūto aktivitāti –   komunikācija ar radiem, draugiem, iestādēm, kā arī no jauna palielinājusies esība pilsoniski aktīvajā sabiedrības kopienā, daloties ar viedokļiem portālu saturā, kā arī  piedalīties sabiedriskajās diskusijās par senioriem un sabiedrībai kopumā būtiskām lietām;
  • 15% ir pilnībā apmierināti ar iegūtām zināšanām;
  • 35% uzskata, ka  mācībās iegūtās zināšanas ir noderīgas un nākotnes perspektīvā  ļoti vajadzīgas, taču, diemžēl,  pieejamo rīku kvalitāte,  atbilstošai lietošanai modernajā digi-pasaulē  viņiem ir vecmodīga un neatbilstoša.

Līdz ar to jāsecina, ka aktualitāti iegūst valsts atbalsts senioru nodrošināšanā, piemēram ar datoru, tas, saprotams, atkarīgs no valsts rocības un finansiālajām iespējām.
Kopumā – pirmās projekta iesaistes kampaņas parādīja aizvien lielāku senioru interesi par digitālās prasmes apgūšanu pandēmijas laikā. Senioru ikdienā nostiprinās vārdi, kas sākumā viņiem bija nesaprotami: internets, dators, viedtālrunis, Zoom, MS Teams, Whatsapp…  Mūsu aptaujāto senioru pieredze liecina, ka jauniegūtās digitālās prasmes seniori turpinās izmantot arī tad, kad dzīve atgriezīsies daudzmaz normālā ritmā.

Biedrība “Rīgas aktīvo senioru alianse” (RASA) Aktīvo iedzīvotāju fonda (AIF) Stratēģisko projektu programmas „Demokrātijas kultūra” ievaros Rīgas pilsētā īsteno projektu Demokrātijas atslēgas – instrumenti digitālās un zaļās mobilitātes veicināšanai.

Projektu finansē Islande. Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu ”Aktīvo iedzīvotāju fonds”.